top of page
Search

Hülya Düzenli Sergisi : DOKUN ve BAK

‘Hayat biri olmadan diğerinin olmadığı bir yolculuktur…

Sakarya Üniversitesi Sanat tasarım ve Mimarlık Fakültesi, 27 Kasım 2023, Pazartesi günü saat 12.00, Esentepe Kampüsü’nde Hülya Düzenli’nin “Dokun ve Bak” başlıklı sergisine ev sahipliği yapacaktır.

Ressam Hülya Düzenli, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Anan Sanat Dalı, Adnan Çoker Atölyesi’nden yüksek mezundur.40 yılı aşkın süredir çeşitli sanat okullarında öğretim elemanı olarak çalışmış, yurt içi ve yurt dışında müzelerde canlı anlatımlar yapmış, iki yayın çıkarmış ve birçok sergiye küratörlük yapmıştır. Çeşitli sanat etkinlikleri düzenleyen, konferanslar veren Hülya Düzenli, başta eşi ve çocukları olmak üzere birçok sanatçının bulunduğu geniş bir aileye sahiptir.

Sanatçının, Türkiye ve Avrupa Birliği Ülkelerinden fikir hakkını aldığı ‘Körler için Renk Alfabesi Buluşu’ bulunmaktadır.


Sarı Rengin Körler Tarafından Algılanması için Çalışma
Hülya Düzenli Renk Alfabesi Çalışması

Sanatçı bu sergide yer alan yapıtları hakkında şöyle bir açıklamada bulunuyor: “Bu sergi, Dünya Engelliler günü nedeniyle gündeme gelmiştir. 2016 yılında açtığım ‘Dokunarak Bakmak’ sergisiyle başlayan bir serüven Sakarya’da da devam ediyor. Körler için yaptığım Renk alfabesi çizgi ile rengin plastik ve psikolojik özelliklerinin örtüşmesiyle oluşmuştur. Benim için o günden beri renk ancak böyle ifade edilen bir olgudur ve apriyorik olarak edindiğimiz birçok bilginin değişmesi demektir: Giderek geliştirdiğim Körler İçin Renk Alfabesi görme ediminin göz değil parmak uçlarımızla da olabileceği üzerinden yola çıkılarak yapılmıştır. Renk ışıksız bir ortamda da algılanabilir mi? Sorusuna cevaptır. Yitirdiğimiz algı araçlarını yeniden kazanmamıza ilişkin bir uyarıdır. En önemlisi insanın insanla empati yaparak duyarlılıklarını geliştirebileceğine dair bir yaklaşımdır. Hayat biri olmadan diğerinin olmadığı bir yolculuktur. Bu yolculuğu umutlu, mutlu, deneyimsel ve zengin kılmak için alfabemiz genişleyebilir.

Hayata dahil oldum sanata döndü!.. Sanata dahil oldum hayata döndü!..”

Görmeyen kişiler için zor olan nedir? Şüphesiz soyut kavramlardır. Renk soyut bir kavramdır ve kabarık bir çizginin yürüyüşü ile her renge bir ‘kod’ oluşturdum. Örneğin yatay bir kabarık çizgi mor, yatay bir kabarık kırık çizgi sarı olur. Bu kabarık çizgileri takip eden parmaklar, o kodu bildiğinde o rengi algılayacaktır, dokunarak bakmayı gerçekleştirecektir.

Türkiye ve Avrupa Birliği fikir haklarına sahip olduğum ‘’Körler İçin Renk Alfabesi’’ görmeyenlere dokunarak baktıklarında rengi gösterir. Görenler de dokunarak baktıklarında görmeyenlerle empati yapabilirler. Hayat budur yani sanat!... Benim resimlerimde, renk alanları kabarık çizgilerden oluşan, görmeyenler için yarattığım renk kodlarıyla tanımlanır. Sanat budur yani hayat!..

Derin sevgi ve saygılarımla…”


Halen online ve yüz yüze olarak, Hülya Düzenli Sanat Atölyesi’nde sanat tarihi, konsept yönetimi, resim ve portfolyo atölyeleri yönetmekte, sanat ve kültür gezileri yapmakta, çalıştaylar yönetmekte ve kişisel sanat çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.


Sergi Adı: DOKUN ve BAK ‘Hayat biri olmadan diğerinin olmadığı bir yolculuktur…’

Sanatçı: Hülya Düzenli

Sergi Tarih: 27 Kasım – 10 Aralık 2023

Yer: Sakarya Üniversitesi Sanat tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Esentepe kampüsü

Açılış günü: 27 Kasım 2023 / Pazartesi

Açılış saati: 12.00

Dokun ve Bak Sergi Afişi
Hülya Düzenli Dokun ve Bak

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page